Kolimator – jak wybrać go prawidłowo?

Wybór odpowiedniego celownika jest niezwykle ważny. Ma wpływ nie tylko na celność, ale także na komfort użytkowania broni. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się celowniki kolimatorowe. Ich wybór nie jest jednak wcale prosty. Wszystko uzależnione jest od wielu czynników.

Kolimator – w jakim celu?

Decydując się na zakup celownika kolimatorowego zastanowić się należy przede wszystkim nad tym, do czego będzie on służyć. Rozwiązań może być bowiem wiele. Może służyć do celów myśliwskich, sportowych, rekreacyjnych, a także do rozgrywek airsoftowych. W zależności od tego co czego ma służyć celownik kolimatorowy zależeć będzie jaki konkretny rodzaj należy wybrać. Szczególnym rodzajem celownika jest kolimator myśliwski. Musi on spełniać kilka istotnych warunków. Przede wszystkim musi zapewniać on odpowiednią osłonę przed słońcem. Oczywiście nie może przy tym ograniczać widoczności. Polowania mogą trwać dość długo. W związku z tym dobrym rozwiązaniem może być kolimator myśliwski dodatkowo zasilany energią słoneczną. Warto także wybrać model z powiększeniem. Pozwoli na oddawanie strzałów z dużej odległości.

Kolimator a warunki użytkowania

Wybierając celownik kolimatorowy pod uwagę wziąć należy również to w jakich okolicznościach będzie on użytkowany. Jeśli strzelać będzie się w warunkach, w których może dojść do uszkodzenia kolimatora, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wybór celownika ze wzmocnioną konstrukcją. Celownik może także ulec zabrudzeniu. W warunkach polowych jego szybkie wyczyszczenie może być bardzo trudne. Dlatego jeśli istnieje duże ryzyko zanieczyszczenia celownika warto jest wybrać model holograficzny. Dzięki temu, nawet w przypadku zabrudzenia, możliwe będzie dalsze korzystanie z celownika. A co w przypadku kiedy celownik ma być używany w sytuacji, kiedy występuje nadmiar słońca lub jego niedostatek? Jeśli przeszkodą do celnego strzału może być pogoda, wówczas najlepiej jest postawić na celownik z filtrem Killflash. Filtr pozwala na dostosowanie celownika to aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Wybór odpowiedniego kolimatora nie jest wcale taki łatwy jak mogłoby się to wydawać. Pod uwagę wziąć należy wiele czynników, w tym cel strzelania oraz warunki, w jakich do strzelania będzie dochodzić. Wybór zatem nigdy nie może być przypadkowy. Przed dokonaniem zakupu przeanalizować należy wszystkie czynniki.

admin