Lornetka – niezbędny sprzęt każdego myśliwego

Myśliwi wyruszając na polowanie potrzebują sprzęt, który sprawdzi się w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Pogoda jest bardzo zmienna, dlatego też sprzęt musi być dostosowany do padającego deszczu, czy śniegu. Dobra jakościowo lornetka myśliwska to niezbędny sprzęt podczas polowania. To ona zastępuje tzw. oczy myśliwego.

Lornetka myśliwska – dlaczego jest tak ważna?

Myśliwy poluje na różnym terenie, często jest to las lub też ogromne połacie pól, bagien, mokradeł. To sprawia, że aby dostrzec zwierzynę musi mieć przy sobie lornetkę. Ludzi wzrok nie jest wstanie dostrzec szczegółów na tak dużych odległościach. Myśliwy musi być pewny do jakiego zwierzęcia strzela, ustawodawca jasno określa, na jaką zwierzynę w danym czasie można polować. Lornetki myśliwskie mają także wyeliminować niebezpieczne sytuacje, podczas których myśliwy postrzela człowieka.

Na co zwrócić uwagę wybierając lornetkę myśliwską?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli lornetek myśliwskich. Przed zakupem warto zapoznać się, czym kierować się wybierając dobrą lornetkę myśliwską? Z pewnością ważna jest średnica obiektywu, to ona odpowiada za ilość wpadającego światła. Im wyższa średnica tym lepiej, ponieważ oznacza to jaśniejszy obraz i jego lepszą rozdzielczość. Lornetki myśliwskie służą obserwacji odległych obiektów, dlatego też tak ważny jest współczynnik powiększenia. Warto wybierać te z regulowanym współczynnikiem. Kolejnym, aczkolwiek bardzo ważnym parametrem lornetki jest jej pole widzenia. Oznacza to wielkość obrazu, jaką można zobaczyć korzystając z lornetki. Pole widzenia jest ściśle związane z oferowanym powiększeniem obrazu. Im większe pole widzenia, tym mniejsze powiększenie. Dlatego też myśliwy musi dokładnie przemyśleć zakup odpowiedniej lornetki. Myśliwy często poluje także po zmroku, gdy jest już utrudniona widoczność. W takiej sytuacji niezbędne są lornetki myśliwskie nocne. Najlepszym rozwiązaniem są lornetki noktowizyjne.

Lornetki myśliwskie – nowe czy lornetki używane?

Nowa lornetka myśliwska o dobrych parametrach niestety potrafi sporo kosztować. Myśliwy może przyjrzeć się dostępnym w sprzedaży lornetkom używanym. Lornetki używane to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla początkującego myśliwego. Czasem nie warto od razu inwestować w drogi sprzęt, zwłaszcza lornetki myśliwskie nocne mogą być dostępne w rozsądnej cenie.

admin