Pojezierze Brodnickie na weekend

W sobotni poranek budzi was świergot ptaków. Za oknem bezchmurne niebo. Chciałoby się wsiąść do pociągu byle jakiego albo przynajmniej w auto i pojechać w dalekie kraje. Jednak wcale nie trzeba wyruszać do Włoch czy Francji, aby przeżyć coś ciekawego. Małe miasteczka też mają w sobie sporo uroku. W takim razie gdzie wyjechać na weekend?

Brodnica zachwyca

Jeśli byliście już kiedyś w Toruniu, z pewnością równie chętnie zwiedzicie położoną kilkadziesiąt kilometrów na północny wschód Brodnicę. W malowniczym pokrzyżackim miasteczku położonym nad Drwęcą możecie zdobyć wieżę zamku, a w jego ruinach wypić kawę w lapidarium. Między kolorowymi kamieniczkami znajdziecie zabytkowe spichrze, gotyckie kościoły, bramy i wieże, malownicze ogrody, w swoje podwoje zaprosi was pałac Anny Wazówny, a po całodziennym zwiedzaniu zjecie pyszne lody na trójkątnym rynku (w całej Polsce tylko w czterech miastach spotkacie taki układ starówki!).

Noc pod gwiazdami

Skoro wyjechaliście na weekend, nie będziecie przecież od razu wracać do domu. Pamiętajcie, że znajdujecie się na magicznych terenach Pojezierza Brodnickiego, pełnych jezior i lasów! Warto poszukać noclegu, aby nad ranem móc podziwiać unoszące się mgły i wschód słońca nad jeziorem. Jedną z takich propozycji jest Stanica PTTK w Bachotku. W ośrodku można przenocować także we własnym namiocie, a potem wybrać się na spływ kajakowy. Inne miejsca noclegowe nad jeziorami to także Wielkie Partęczyny, Zbiczno oraz Strażym.

Gratka dla włóczęgów i fotografów

Czy wiecie, że lasy Brodnickiego Parku Krajobrazowego mają tak zróżnicowaną florę, że rzadko kiedy jest w nich sucho? To dobra wiadomość dla wszystkich miłośników spacerów, wypraw rowerowych czy tras nordic walking. Poza tym znajdziecie tam aż 10 rezerwatów krajobrazowych – to nie tylko jeziora Bachotek i Okonek, ale także torfowiska w Czarnym Bryńsku, dwustuletnie sosny w Szumnym Zdroju czy nad jeziorem Mieliwo, jar grądowy Cielęta, jar Rzeki Brynicy (w który oprócz rzadkich roślin wznosi się Dąb Rzeczpospolitej – 400-letni olbrzym, mający ponad 6 m obwodu), Bagno Mostki, Mszar Płociczno, Żurawie Bagno (co za nazwy!). Przyjeżdżając tutaj, koniecznie weźcie ze sobą dobre buty i aparaty fotograficzne!

Jeśli zastanawiacie się, gdzie wyjechać na weekend, warto poszukać miejsc, w których spędzicie czas aktywnie i oderwiecie się od codziennych problemów. Pojezierze Brodnickie jest jednym z nich.

admin