Jak znaleźć zajęcie dzieciom w czasie wakacji?

Wakacje to wspaniały czas dla dzieci, ale tylko pod warunkiem, że mają co robić. W przeciwnym razie siedzenie przed komputerem oraz ciągłe ”Mamo, nudzę się!” będzie codziennym elementem wakacyjnego wypoczynku. Czy półkolonie dla dzieci to dobry pomysł na letni wypoczynek?

Półkolonie – co to jest?

Wakacje trwają 2 miesiące. Dla tych którzy się nudzą są to „aż” dla tych, którzy świetnie się bawią „tylko”. Wszyscy wiemy, że rodzice nie są w stanie zabrać dzieci na dwumiesięczny wyjazd. Część czasu musi zostać zorganizowana w miejscu zamieszkania.

Półkolonie dla dzieci organizowane są w miejscu zamieszkania dzieci, które codziennie popołudniu wracają do domu. Mogą trwać tydzień, albo dwa w zależności od programu. Jest to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy mają jeszcze zbyt małe dzieci, by wysłać je na prawdziwe kolonie, które często oddalone są od domu.

Dzieci na półkoloniach nie tylko będą miały zapełniony czas, ale przede wszystkim poznają nowe osoby, będą zawierały nowe przyjaźnie i uczyły się życia w grupie, bez dozoru rodziców.

Nie można również zapomnieć, że jest to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy w czasie wakacji muszą pracować. Dziecko dobrze się bawi, a rodzic ma czas, który może poświęcić na obowiązki zawodowe.

Jak wybrać idealne półkolonie?

Półkolonie dla dzieci są bardzo zróżnicowane. Organizatorzy starają się, by były tematycznymi spotkaniami tak, by każde dziecko mogło uczestniczyć w zajęciach, które będą je fascynowały. W końcu wakacje to również bardzo dobry moment na naukę, tylko przeprowadzoną bez szkolnej ławy!

Dla dzieci, które przejawiają zainteresowania artystyczne idealne będą półkolonie, gdzie podstawą będą zajęcia z malarstwa, śpiewu czy grania na dowolnym instrumencie. Starsze dzieci mogą nauczyć się fotografii, młodsze lepienia z plasteliny czy ciastoliny.

Półkolonie dla dzieci, które rozpiera energia również się znajdą. Sportowe półkolonie to wyjścia na baseny, nauka gry w piłkę nożną czy wspinaczka na ścianki. Dzieci na takich zajęciach zużyją ogromna ilość energii. Dla odmiany mali naukowcy będą świetnie bawili się na półkoloniach dla dzieci, które są pełne eksperymentów naukowych, doświadczeń, a fizyka i chemia po tak spędzonym czasie od razu staje się bardziej przyjazna.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.

admin