Skoki spadochronowe

Wiele osób marzy o tym, by obejrzeć panoramę otoczenia z dużej wysokości. Niektórzy z nich dodatkowo szukają ekstremalnych wrażeń. Dla każdego, komu podoba się majestatyczne szybowanie w powietrzu połączone z podziwianiem pięknych widoków ciekawym rozwiązaniem będą skoki spadochronowe, które są też świetnym pomysłem na oryginalny prezent.

Skoki spadochronowe – dla kogo?

Skakanie ze spadochronem to niewyobrażalna frajda dla każdego. Jeśli dana osoba nie ma lęku wysokości i nie boi się spróbować tej ekstremalnej formy rozrywki, powinna wybrać się na lotnisko, gdzie odbywają się skoki spadochronowe. Przeznaczone są one dla osób dorosłych, które nie cierpią na żadne urazy i poważniejsze choroby. Aby móc skakać samodzielnie potrzeba specjalnej licencji, której uzyskanie jest możliwe dopiero po odbyciu wielu szkoleń i skoków pod okiem instruktora spadochroniarstwa. Jest to dość żmudna droga, lecz podyktowana przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji mogą skakać w tandemie z profesjonalistą. Skoki z instruktorem nie wymagają jednak jakiegoś specjalnego przygotowania. Można przejść krótki instruktaż tuż przed skokiem i niemal od ręki spróbować tej przyjemności.

Co warto wiedzieć przed skokiem ze spadochronem?

Jeśli ktoś wybiera się na skoki spadochronowe, powinien przede wszystkim odpowiednio się ubrać. Najlepiej, aby był to luźny strój sportowy, który nie krępuje ruchów. Na miejscu zazwyczaj są dostępne specjalne kombinezony termiczne, które zapewniają jednocześnie znakomitą przewiewność oraz ochronę przed silnym wiatrem. Od instruktora adepci spadochroniarstwa otrzymują także praktyczne kaski. Bezpośrednio przed skokiem lepiej nie pić zbyt dużo ani nie przejadać się, gdyż mogłoby to powodować niestrawność, dolegliwości bólowe bądź wymioty w powietrzu.

Kto nie powinien skakać ze spadochronem?

Nie trzeba odznaczać się atletyczną sylwetką ciała ani wyśmienitą kondycją, aby spróbować skoków spadochronowych. Jednakże przy skokach tandemowych waga jednego z uczestników nie powinna przekraczać 100 kilogramów. Ponadto, skoki ze spadochronem nie są wskazane dla osób chorujących na padaczkę, wrodzoną łamliwość kości czy choroby układu krążenia. Oczywiście skakać nie powinny również osoby, które nadmiernie się stresują i odczuwają paniczny lęk przed skokiem, gdyż mogłoby to u nich wywołać sporą traumę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.

admin