Kurs spadochronowy – co trzeba wiedzieć?

Skoki ze spadochronem to rozrywka, która podniesie adrenalinę u każdego. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj sportu. Jak przygotować się do kursu spadochronowego i jak on wygląda?

Przygotowanie przed kursem

Kurs spadochronowy nie jest dostępny dla wszystkich. Niestety osoby, które ważą powyżej 110 kg muszą z niego zrezygnować. Dotyczy to również dzieci. W kursie spadochronowym mogą brać udział wyłącznie osoby, które mają powyżej 125 cm wzrostu.

Skoki spadochronowe wykluczone są również dla osób, które mają epilepsję lub zmagają się z chorobami serca. Kobiety w ciąży również powinny się wstrzymać z pójściem na kurs spadochronowy.

Wydaje się, że skok ze spadochronem jest rozrywką, która nie wymaga dużego przygotowania fizycznego. Nie jest to prawda. Skok jest ogromnym obciążeniem dla organizmu i skoczek zniesie go lepiej, gdy będzie miał dobre przygotowanie.

Osoby, które do tej pory spędzały czas na kanapie powinny zadbać o swoją kondycję. Warto udać się na zajęcie aerobowe, pływanie czy zacząć biegać. Ćwiczenia te poprawią wydolność organizmu oraz ograniczą ryzyko kontuzji.

Jak wygląda kurs spadochronowy?

Skoki ze spadochronem nie są najbezpieczniejszym rodzajem aktywności fizycznej. Świadomość tego mają wszyscy. Kurs spadochronowy to przede wszystkim nauka bezpiecznego lotu oraz lądowania.

Kursant dowiaduje się, jak utrzymać prawidłową sylwetkę w czasie lotu, jak kontrolować wysokość czy wreszcie jak złożyć i sprawdzić spadochron. Zajęcia teoretyczne to podstawa do odbycia skoku, który będzie bezpieczny. Koniecznie trzeba pamiętać, że uważne słuchanie instruktora jest niezbędne, by opanować teoretyczne zagadnienia, dzięki którym kontrola skoku będzie możliwa.

Po zajęciach teoretycznych kursanci przystępują do skoków w asyście instruktorów. W początkowej fazie kursantowi asystuje przynajmniej dwóch instruktorów, gdy umiejętności skoczka na to pozwolą zacznie odbywać skoki z jednym instruktorem.

Kurs spadochronowy kończy się egzaminem, po którym skoczek może samodzielnie odbywać skoki wyłącznie w asyście naziemnej opieki instruktorskiej.

Kurs spadochronowy to pierwszy krok do rozpoczęcia przygody ze skakaniem. Następnie pozostaje już tylko doskonalenie swoich umiejętności, które odbywa się wraz z każdym kolejnym skokiem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.

admin