Lornetki myśliwskie

Lornetka myśliwska to jeden z koniecznych akcesoriów podczas polowania. Bez niej niemożliwe jest wręcz wypatrzenie odpowiedniego celu. Niezależnie od poziomu zaawansowania myśliwego lornetka jest ta rzeczą, która powinna się jako jedna z pierwszych znaleźć w posiadaniu.

Jak wybrać odpowiednią lornetkę myśliwską

Wybór odpowiedniej lornetki myśliwskiej to podstawa, ponieważ dzięki niej można zaobserwować większy teren z jednego miejsca. Do wyboru odpowiedniej lornetki koniecznie trzeba wziąć pod uwagę trzy czynniki:
– pole widzenia,
– średnicę obiektywu,
– powiększenie. Pole widzenia jest szczególnie ważne wieczorem i nocą, kiedy trzeba w kilka sekund zidentyfikować i namierzyć cel. Zwykła lornetka może nie zdać tutaj egzaminu.Najczęstszymi wybieranymi powiększeniami są od 7 do 12 razy. Przy większych powiększeniach konieczna jest odpowiednia stabilizacja, ponieważ poruszona lornetka choćby o kilka milimetrów traci na ostrości. Najlepiej wybierać lornetki z soczewkami pokrytymi specjalną powłoką antyrefleksyjną, która znacząco poprawia komfort użytkowania.

Lornetki używane

Na różnych formach i serwisach sprzedażowych można zakupić używaną lornetkę myśliwską. Warto przed zakupem mieć możliwość zobaczyć ją, przymierzyć do własnego oka i sprawdzić, czy nie posiada żadnych zarysować na soczewkach. Najmniejsza nawet ryska może przeszkadzać w użytkowaniu. Lornetki używane można kupić za połowę lub mniej kwoty nowej lornetki. Jeżeli jest ona w dobrym stanie, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby ją kupić. Takie rozwiązanie jest dobre dla osób, które zaczynają swoją przygodę z polowaniami i nie chcą na początku swojej drogi płacić kroci za sprzęt.

Działanie lornetki i jej ergonomia

Lornetka myśliwska posiada mechanizm, który za pomocą pokrętła zmienia ustawienia soczewek względem siebie. Dzięki temu można powiększać lub zmniejszać obraz. Pokrętło to powinno być umieszczone w miejscu, gdzie wygodnie i w sekundę można go dosięgnąć palcem. Ze względu na dynamikę polowań jest to wręcz konieczna sprawa. Lornetki myśliwskie często posiadają wygodny pasek, dzięki któremu lornetkę można wygodnie przewiesić przez szyję i zawsze mieć pod ręką. Podczas nastania sytuacji przypuszczenia pojawienia się celu, wystarczy tylko chwycić dłonią lornetkę spoczywająca na piersi, nie trzeba nawet spuszczać wzroku.

admin