Czy opłaca się skorzystać z półkolonii?

Dzisiejsze dzieci nie zawsze mają możliwość wyjazdu na udane wakacje wraz z rodzicami. Pozostają jednak dla nich dostępne opcje kolonii lub półkolonii. Kolonie wiążą się z wyjazdem, ale żeby uczestniczyć w półkoloniach, można pozostać w tej samej miejscowości. Ta forma wypoczynku bywa przeznaczona dla dzieci i nastolatków.

Opłacalność półkolonii – ile kosztuje taka opcja?

Uczestnictwo w półkoloniach wiąże się z wniesieniem pewnej opłaty organizatorowi. Ogólny koszt uzależniony jest od czasu trwania półkolonii oraz od tego, jaki rodzaj atrakcji będą zawierały. Najtańsze wymagają uiszczenia 100-200 zł, ale przeważnie kończą się po tygodniu, czasem dwóch. Droższe mogą kosztować ponad 500 zł, ale będą trwały odpowiednio dłużej.

Półkolonie będą mniej opłacalne, jeśli organizator jest instytucją z branży turystycznej lub innej. Wiąże się to przeważnie z wyższą ceną ogólną, ale (choć nie jest to regułą) ilość atrakcji dla uczestników będzie zwiększona. Instytucje takie jak szkoła, urząd gminy również mogą być organizatorami półkolonii i wtedy często koszty są niższe.

Biedniejsze rodziny mogą starać się o dofinansowanie półkolonii lub całkowite zwolnienie z opłat. W wielu gminach organizowane są też różnego rodzaju zajęcia dla mniej zamożnych uczniów. Ich forma nie jest odmienna, ale zajęcia takie mogą prowadzić np. wolontariusze.

Przyjemna zabawa w grupach

Dzieci mogą smucić się z powodu konieczności pozostania w domu podczas wakacji, gdy większość rówieśników wyjeżdża i dobrze się bawi. Na szczęście Półkolonie są tak organizowane, że zapewniają dużo rozrywki i to w miłym gronie. Gry, zabawy i wiele innych atrakcji pozwalają dzieciakom na bardzo przyjemne spędzanie czasu.

Z tego względu można uznać skorzystanie z półkolonii za opłacalną opcję, ale forma ta ma jeszcze inne zalety. Podczas tego specyficznego rodzaju wypoczynku, młodzi ludzie mogą również się czegoś nauczyć. Gry i zabawy są tak zaplanowane, by łączyły naukę z rozrywką. To dobry sposób, by umożliwić najmłodszym przyjemne poszerzenie wiedzy.

Półkolonie są lubiane przez dzieci i nastolatków, więc wszyscy ci, którzy z różnych powodów nie wyjechali do innego miasta czy kraju, mają sporo rozrywki podczas wakacji lub ferii. Aktywność grupowa sprzyja też zawieraniu nowych znajomości, które mogą przetrwać dłużej niż trwa wypoczynek.

admin