Kurs spadochronowy a najważniejsze formalności

Odbycie kursu spadochronowego to naturalny etap marzeń o samodzielnym skakaniu. I choć samo jego ukończenie nie oznacza, że można skakać samemu, to jednak jest ono istotnym etapem w dążeniu do pogłębiania umiejętności spadochronowych. Oczywiście przy jego realizacji, muszą być spełnione odpowiednie standardy.

Na początek – samoloty

Kurs spadochronowy musi być realizowany w oparciu o określoną flotę samolotów. Z reguły większość podmiotów szkolących przyszłych skoczków, ma do dyspozycji od 1 do 3 samolotów. Posiadają one określone certyfikaty i homologacje, dzięki którym mogą być dopuszczone do ćwiczeń skoczków.

W wielu firmach zajmujących się organizacją kursów spadochronowych, główną rolę odgrywają tu samoloty typu JAK. Konstrukcje te – choć rodem z ZSRR – są niezawodne i bezpieczne. Dzięki temu uczestnicy szkolenia mają pewność bezpiecznego wykonania skoku w ściśle przyjętych warunkach.

Kurs to nie wszystko!

Zdanie kursu spadochronowego uprawnia jego uczestnika do skakania w towarzystwie instruktora. Oznacza to, że co prawda nie musi on skakać w tandemie (co z biegiem czasu staje się uciążliwe), ale może wykonać skok wraz ze specjalistą. Dzięki temu zdobywanie pierwszych, spadochronowych szlifów, jest o wiele bezpieczniejsze i bardziej komfortowe.

Chcąc zostać skoczkiem samodzielnym, trzeba się liczyć z koniecznością odbycia aż 50 skoków z instruktorem. Każdy z nich jest odpowiednio dokumentowany, dzięki czemu organy wydające stosowne uprawnienia, mają ku temu solidne podstawy. Skoki takie można odbywać również w tych szkołach, w których zdawało się kurs.

Zdrowie, cena i inne formalności

Kurs spadochronowy jest dość kosztowną inwestycją, za którą trzeba zapłacić – w zależności od wariantu – od 300 do nawet 1300 złotych. Wszystko zależy od tego, czy uczestnik zdaje tylko teorię, czy też „bierze się” za praktykę. Co ważne – większość szkół nie wymaga dokumentacji lekarskiej potwierdzającej dobry stan zdrowia.

Podsumowując, zdobycie patentu skoczka spadochronowego nie jest trudne. Znacznie bardziej czasochłonne jest zdobycie patentu skoczka samodzielnego, ale na tym w końcu polega praktyka i chęć doskonalenia się. Dzięki temu będzie można w przyszłości bezpiecznie skakać w każdych warunkach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.

admin