Co warto wiedzieć o kursie spadochronowym?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że do skoku ze spadochronem w tandemie nie jest wymagane specjalne przeszkolenie czy ukończenie 16 roku życia. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które chciałyby skoczyć bez instruktora. Kto może uprawiać samodzielnie wspomniany sport?

Dlaczego warto zdecydować się na skok ze spadochronem w tandemie?

Należy mieć świadomość, że skok ze spadochronem w tandemie może być niezwykłym przeżyciem, a także doskonałą przygodą. Warto zaznaczyć, że może sobie na nią pozwolić nawet osoba bez żadnego doświadczenia. Nie są konieczne badania lekarskie czy specjalne kursy teoretyczne.

Osoby zainteresowane muszą jednak wcześniej przejść krótkie przeszkolenie, podczas którego zapoznają się z ryzykiem, a także niebezpieczeństwem. Nie można zapomnieć o podpisaniu oświadczenia, w którym uczestnik potwierdzi, że bierze za siebie odpowiedzialność podczas skoku.

Gdzie dokładnie można skoczyć ze spadochronem?

Ogromne zainteresowanie skokami ze spadochronem przeniosło się także na ilość aeroklubów. Warto zaznaczyć, że omawiana atrakcja jest oferowana praktycznie przez wszystkie większe miasta w kraju. Ile dokładnie kosztuje kurs spadochronowy?

Nie jest możliwe jednoznaczne udzielenie odpowiedzi na wspomniane pytanie. W zdecydowanej większości przypadków koszt nie powinien przekroczyć 1000 złotych. Oczywiście sytuacja będzie przedstawiała się zupełnie inaczej, gdy dana osoba będzie zainteresowana skokiem z partnerem. Wśród dodatkowych kosztów należy wymienić wykonywanie pamiątkowych zdjęć czy filmów.

Kurs spadochronowy bez instruktora

Osobom, które chciałyby skoczyć ze spadochronu samodzielnie rekomendowany jest kurs Accelerated Freefall. Wspomniane szkolenie będzie obejmowało zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Kursanci przed pierwszym skokiem będą uczyć się przede wszystkim postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Nie można oczywiście zapomnieć o części praktycznej. W najprostszym możliwym ujęciu będzie ona polegała na różnego rodzaju ćwiczeniach na uprzęży. Kursant wtedy dowie się, w jaki sposób powinno się skakać ze spadochronem. Nauka praktyczna będzie także obejmowała lądowanie, utrzymywanie odpowiedniej sylwetki czy wykonywanie obrotów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.

admin