Półkolonie – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Wielu rodziców rokrocznie w trakcie ferii tudzież wakacji zastanawia się, czy zainwestować w półkolonie dla swojego dziecka. Jakie zalety może mieć takie rozwiązanie? Co to w ogóle jest? Jak wybrać odpowiednie półkolonie? Na te wszystkie pytania odpowiemy poniżej…

Czym są półkolonie?

Na początek warto odpowiedzieć na pytanie, co to tak w zasadzie jest. Otóż kolonie to zorganizowany wypoczynek poza miejscem zamieszkania, natomiast definicją półkolonii jest to, że jest to ponownie – zorganizowany czas, ale w miejscu zamieszkania dziecka. Dla półkolonii także charakterystyczne jest to, że zasadniczo dziecko wraca na noc do domu,

Odnośnie półkolonii warto jeszcze powiedzieć, że mogą mieć one naprawdę bardzo różny wymiar czasowy. Część zajęć odbywa się tylko 4 godziny dziennie, inne zaś trwają cały dzień i pociecha wraca dosłownie tylko na noc do domu.

Cechą charakterystyczną półkolonii jest to, że mogą one mieć także bardzo różnorodną tematykę.

Zalety półkolonii

Jakie są zalety takich półkolonii? Tu dość istotne jest to, że takie przede wszystkim dzieci się nie nudzą i nie siedzą w domach. Zazwyczaj przecież rodzice nie mają aż tyle wolnego, aby zapewnić dzieciom możliwość spędzenia z nimi czasu non stop. Co więcej, nawet jeśli dziadkowie bardzo chętnie zajmą się wnukami, to jednak także zapewne chętnie ucieszą się, że na kilka godzin w ciągu dnia mają spokój.

Zaletą półkolonii jest także to, że dziecko może na nich poznać naprawdę dość sporo ciekawych rzeczy. Półkolonie są naprawdę różne. Jedne nastawione są typowo na rozwój dziecka pod kątem językowym, inne zaś mają zajęcia w terenie, trochę jak dawniej w harcerstwie, a jeszcze inne z kolei uczą dzieci programowania, malowania, rysowania, sprzątania.

Wybór półkolonii

Na koniec trzeba jeszcze podkreślić, że istotną sprawą jest także wybór właściwych półkolonii. Jak je wybrać? Przede wszystkim najważniejsze jest, aby zapytać swoje dziecko, co ono w zasadzie chce, czego oczekuje, czy ma jakąś pasję albo zainteresowanie, które chce rozwinąć.

To jest bardzo ważne, aby dziecku na siłę nie aranżować jego czasu wolnego. Jeśli np. my chcielibyśmy, aby dziecko szło na zajęcia z programowania, a ono chce spędzić ferie ze swoim przyjacielem na półkoloniach związanych ze sportem, to warto go posłuchać.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.

admin