Jaki kurs spadochronowy dla początkujących sprawdzi się najlepiej?

Dziś samodzielne skoki ze spadochronem są możliwe niemal dla każdego (pod warunkiem, że nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych). Wystarczy zapisać się na odpowiedni kurs. Należy jednak pamiętać o tym, że powinien być dobrany odpowiednio do prezentowanych możliwości. Jaki zatem będzie najlepszy dla początkujących spadochroniarzy?

Skoki spadochronowe dla wszystkich

Obecnie z radości uprawnia skoków spadochronowych skorzystać mogą już niemal wszyscy, nie tylko zawodowcy, ale i amatorzy – wystarczy, że z pozytywnym wynikiem zakończą kurs spadochronowy. Dla początkujących zdecydowanie najbardziej korzystnym, ale i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z możliwości skoków w tandemie. Taki skok daje nie mniej radości niż ten odbywany samodzielnie, jednak odbywa się przy pełnym wsparciu doświadczonego instruktora, potrafiącego zachować się w każdej, nawet ekstremalnej sytuacji jeśli taka będzie miała miejsce.

Warto mieć na uwadze, że skoki wykonywane w tandemie pod względem formalnym wymagają znacznie mniej zachodu. W przypadku skoków w tandemie w większości przypadków kurs spadochroniarski nie jest potrzebny, a i badania lekarskie nie są tak specjalistyczne, jak w przypadku skoków samodzielnych. Tak naprawdę taki skok to idealny sposób na rozeznanie się w temacie. Każdy, kto po skoku w tandemie będzie zainteresowany dalszą ”nauką latania”, może swobodnie przystąpić do udziału w kursie dla spadochroniarzy.

Kurs AFF, czyli nauka swobodnego latania

W przypadku początkujących spadochroniarzy zdecydowanie najlepszym wyborem będą kursy AFF ( Accelerated FreeFall), czyli po prostu nauka swobodnego latania. Uczestnicy takich kursów uczą się przede wszystkim spadania w przestworzach bez otwartej czaszy.

Kursy AFF złożone są z części teoretycznej oraz zdecydowanie najciekawszej, czyli praktycznej. Obie części wzajemnie się przeplatają, a część teoretyczna zaczyna się jeszcze przed pierwszym skokiem, a kończy wraz z zakończeniem szkolenia. Kończy się ono egzaminem zdawanym w powietrzu, którego pozytywny wynik stanowi zezwolenie na wykonywanie skoków samodzielnie (należy jednak pamiętać, że skoczek do momentu uzyskania kwalifikacji cały czas posiada status ucznia-skoczka, a więc skakać może jedynie pod nadzorem instruktora).

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.

admin