Sprzęt do nurkowania – co musi mieć każdy nurek?

Nurkowanie jest bardzo przyjemne, ale wyłącznie wtedy, gdy towarzyszy mu dobre przygotowanie, które zapewnia bezpieczeństwo. Ważny jest również sprzęt, który podnosi komfort nurkowania. Jaki sprzęt jest niezbędny dla początkującego, jak i zaawansowanego nurka?

Maska do nurkowania

Dobór odpowiedniej maski jest bardzo ważny. To dzięki niej nurek bez przeszkód może obserwować podwodne życie.

Przymierzając maskę, w pierwszej kolejności należy przyłożyć ją do twarzy. Ważne, by nie zakładać paska. Powietrze wciągamy nosem, jeśli maska nie spada to znaczy, że jest to dla nas odpowiedni rozmiar.

Ważne, by maska dobrze przylegała do twarzy. Im dokładniej jest dopasowana do kształtu naszej twarzy, tym mniejsza ilość wody będzie podchodziła pod maskę.

Rurka do nurkowania

Rurka do nurkowania to kolejny element wyposażenia, który wpływa na komfort nurkowania. Dobierając rurkę należy zadbać, by jej kształt był dopasowany do kształtu twarzy. Ważny jest również anatomiczny ustnik.

Rurki do nurkowania wyposażone są w zawory silikonowe, które ułatwiają opróżnianie fajki z wody. Nie wszyscy nurkowie są zwolennikami tego dodatku. Część nurków, przeważnie ze starej szkoły uważa, że zawory są niepotrzebne.

Zawory silikonowe, w które wyposażone są obecnie fajki do nurkowania, są bardzo wytrzymałe. Mogą zapchać się jedynie, gdy zanieczyszczenia wpadną z zewnątrz, czyli z wody. Nie jest to trudne do wyczyszczenia. Najczęściej wystarczy mocniejszy wdech i rurka do nurkowania znowu jest czysta.

Płetwy do nurkowania

Płetwy kaloszowe zalecane są dla osób, które rozpoczynają swoją podwodną przygodę. Są to płetwy z zakrytą piętą, które zakładane są na gołe nogi. Płetwy paskowe zakłada się na buty do nurkowania i polecane są one dla osób, które mają już pewne doświadczenie.

Wybierając płetwy do nurkowania należy zwrócić uwagę na ich twardość, długość oraz budowę. Twarde płetwy dają moc, ale nurek musi używać większej siły. Miękkie płetwy mogą być problemem, gdy nie doświadczony nurek będzie zmuszony walczyć z prądami. Warto również pamiętać, że kobiety powinny wybierać płetwy miękkie lub średnie. Mają one zazwyczaj mniejszą siłę mięśni nóg i poruszanie się w twardych płetwach może powodować skurcze nóg.

Rurki do nurkowania znajdziesz w ofercie Divezone.pl.

admin