Kurs spadochronowy – co warto wiedzieć?

Skok z samolotu to z pewnością jedno z intensywniejszych przeżyć, jakie można doświadczyć. Wbrew pozorom tego rodzaju emocje nie są zarezerwowane wyłącznie dla wybranych. Przy odrobinie motywacji także Ty możesz zostać prawdziwym spadochroniarzem. W jaki sposób?

Kurs spadochronowy – co warto wiedzieć?

Każdy, kto chce rozpocząć przygodę ze skokami z samolotu, musi zapiać się na kurs spadochronowy. Oczywiście są one prowadzone przez aerokluby, które prężnie działają na terenie wielu miast w Polsce. Także tych niewielkich, jeżeli tylko w pobliżu znajduje się lokalne lotnisko. Poszczególne kluby mogą zaoferować kilka różnych rodzajów szkoleń, ale największą popularnością cieszy się tzw. kurs AFF, czyli przyśpieszony kurs szybkiego latania. Ile może on zająć uczestnikowi?

Czas ukończenia kursu w dużej mierze zależy zarówno od warunków pogodowych, jak i umiejętności samego kursanta. Przy sprzyjających okolicznościach szkolenie można zakończyć w weekend, ale w większości przypadków rozciąga się ono do kilku tygodni. Warto jednak dążyć do tego, aby poszczególne skoki były oddawane w jak najmniejszych odstępach czasu. Kto może się zapisać na kurs?

Czy spełniasz wymagania?

Szczęśliwie nie ma dużych ograniczeń. W większości przypadków wystarczy mieć ukończone 18 lat i cieszyć się dobrym zdrowiem. Wiele aeroklubów przyjmuje na szkolenie także osoby niepełnoletnie, jeżeli wyrażają na to zgodę prawni opiekunowie.

Nie jest to jednak mniej niż 16 lat. W przypadku dobrego zdrowia warto też pamiętać o odpowiednim rozciągnięciu ciała. Braki w tej sferze będą utrudniać przyjęcie odpowiedniej postawy, przez co ukończenie kursu może być cięższe. Jeżeli jednak jesteś rozciągnięty, pełnoletni i nie narzekasz na samopoczucie, to zdecydowanie skoki są dla Ciebie!

Jak wygląda szkolenie?

W przypadku szkolenia AFF, czyli najpopularniejszego rozwiązania wśród przyszłych spadochroniarzy należy przygotować się na 2 główne etapy. Na szkolenie teoretyczne oraz praktyczne. W przypadku teorii doświadczeni skoczkowie przeprowadzają 8 godzin wykładów poświęconych m.in. bezpieczeństwu, analizie skoków itp. Po zajęciach odbywają się skoki, które początkowo prowadzone są w asyście dwóch instruktorów. Przy następnych lotach pozostaje tylko jeden instruktor, który będzie jednak nadzorował kursanta aż do ukończenia kursu AFF.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.

admin