Czy dieta sokowa jest zdrowa?

dieta sokowa

Dieta sokowa jest często wybieranym sposobem na przeprowadzenie kuracji odchudzającej i oczyszczającej organizm. Składa się głównie z warzyw i owoców, dlatego zaleca się, aby stosować ją przez określony czas, by uniknąć skutków ubocznych.

Czy dieta sokowa jest dietą odchudzającą?

Detoks sokowy jest dietą płynną, która polega na spożywaniu świeżo przygotowanych napojów z owoców i warzyw. Powstała jako dieta, która ma za zadanie oczyścić organizm i właśnie w ten sposób powinna być traktowana, ponieważ umożliwia odciążenie układu trawiennego przy jednoczesnym wspomaganiu jego funkcji.

Należy wspomnieć, że dieta sokowa nie jest dietą odchudzającą. Stanowi ona tylko polecany wstęp do takiej diety, przy czym w ramach przygotowań w pierwszej kolejności poleca się eliminację produktów wysokoprzetworzonych i odzwierzęcych, a następnie ciężkostrawnych i mącznych. Dieta sokowa jest niskokaloryczna, dlatego powinna być stosowana przez kilka dni.

Jakie produkty składają się na dietę sokową?

Na diecie sokowej warto sięgać nie tylko po soki, ale również po świeżo zmiksowane koktajle. Wspierają one pracę przewodu pokarmowego, ze względu na zawarty w nich błonnik. Dodatkowo świeżo wyciskane koktajle przyczyniają się do usuwania toksyn z organizmu i wolniejszego wchłaniania się owocowych cukrów.

Najlepsza dieta sokowa powinna zawierać więcej koktajli niż soków wyciskanych. Można też łączyć je ze sobą, jak i również dokładać do soków część pulpy, zwłaszcza w sytuacji, gdy są one pozyskiwane w sokowirówce. Na diecie sokowej można spożywać również wodę, herbaty owocowe, zielone i ziołowe, wodę kokosową oraz beztłuszczowy, czysty bulion warzywny.

Jakie są efekty stosowania diety sokowej?

Dieta sokowa należy do diet bardzo rygorystycznych i niskokalorycznych. Złożona jest głównie z węglowodanów i praktycznie brak w niej jest białka i tłuszczu. Zalecane jest stosowanie diety sokowej przez maksymalnie tydzień, ponieważ przy dłuższym jej stosowaniu może doprowadzić do osłabienia organizmu oraz zwolnienia metabolizmu.

Głównym efektem kuracji sokowej jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Ponadto dzięki niej można pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Dieta sokowa przyczynia się również do poprawienia wyglądu cery.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra

admin